Блогче.нет – полезният блог

5 ужасяващи неща за хлебарките

Хлебарките са сред най-досадните и проблемни насекоми, с които хората не са свикнали и никога няма да свикнат.

Съществуват много интересни и гадни факти за хлебарките, за които много от нас дори не са чували. Кои са те сега, предлагаме ви да разберете от Превента ДДДД ЕООД.

Знаете ли, това, че са супер буболечки, които оцелеят в продължение на седмици?

Те живеят много дълго, без жизненоважни части от тялото си, харесват да се крият в ушите ни и дори могат да хапят, ако спрем да ги храним.

Какво още, потърсете и на страниците на: www.preventa.bg.

1. Те могат да оцелеят без глава седмици наред

Хлебарките са така упорити, че да се отървете от тях ще се окаже много трудно. Откъснатата глава, дори не е смърт за тях. Този вредител може спокойно да се справя, без нея в продължение на седмици. Хлебарката умира по-късно, защото при липса на уста не може да се храни и пие вода.

Хлебарките нямат много кръв и кръвното им налягане не високо. Така шията им просто се превръща в кръвен съсирек и те продължават да се разхождат, ако нищо друго не се случи.

Тялото на хлебарки функционира, независимо от мъничкия им мозък. Те дишат през дупките, разположени в телата им. Всички тези техни функции им позволяват да оцеляват седмици, без глава. Те могат да умрат само от глад и жажда, защото няма как да приемат храна и вода, чрез кожата си.

Интересното е, че главата на хлебарката остава жива няколко часа, след отделянето й от тялото, за това свидетелстват подвижните сухожилия. Всъщност главата може да остане жива много по-дълго, ако се охлади и в нея се въведат достатъчни количества хранителни вещества.

2. Хлебарките мразят, хората да ги докосват

Факт е, че хлебарките се мият веднага, след докосване от човека. Те не обичат хората или нещо друго да ги пипа. Дори само докосване, може да застраши съществуването им.

Хлебарките инстинктивно се страхуват от същества, които са значително с по-големи по размери. Това е така, защото инстинктивно знаят, че контактът с голямо същество, води до тяхната смърт.

Реално, контактът с всеки друг организъм, може да остави отпечатък, който възпрепятства продължителното им оцеляване. В случая, с човек, това са естествени масла. Те остават по всичко, до което се докосваме. Тези масла, също нарушават механизма на тялото на хлебарката.

Мустаците страдат най-много. Може да са почти невидими за нас, но те са ключов фактор за оцеляването на хлебарката. Те работят като орган за мирис и са необходими за подушване на храна и намиране на потенциален сексуален партньор. Маслата намаляват обонятелните способности, което намалява качеството им на живот.

3. Те харесват нашите уши

Сигурно сте чели истории за хлебарки, заседнали в човешки уши или дори достигащи черепа, през ушните канали. В тежки случаи, хлебарките снасят яйца в главата на човек и дори умират там.

Както споменахме по-рано, хлебарките най-често бягат от хората. Въпреки, че обичат да ходят в тъмнината, това е в момент, когато хората спят. И, изглежда, периодично правят посещения на спящи хора.

Сярата в ушите ни съдържа летливи мастни киселини, химикал, който се намира и в храни като сирене и хляб. Летливите киселини с мастна секреция, привличат хлебарките. И ако те са в ухото, буболечката бързо разбира, че там е претъпкано, задушно и топло.

Пък, кое същество би отказало безплатна къща с още по-безплатна храна?

За съжаление, това скоро се превръща в проблем за хлебарка и спящия човек. Движенията в тясното ухо могат инстинктивно да накарат спящия да се нарани. Тези движения изтласкват хлебарка по-дълбоко и дори могат да я убият под силен натиск. Всяка от тези ситуации ще свърши зле, както за ухото, така и за собственика му.

Живата хлебарка пълзи толкова дълбоко, че може да стигне до черепа. Шиповете по лапите й, могат да повредят фините части в ухото или дори да причинят загуба на слуха, ако повредят тъпанчето.

Мъртвата хлебарка, също е проблем. Вътрешностите на хлебарката съдържат смъртоносна бактерия, която може да причини сериозни здравословни проблеми.

4. Хлебарките хапят

Хлебарките се хранят с растения и животни. Т ядат всичко, дори от жив човек. И да, те могат да ухапят човека.

По-точно хлебарките не търсят конкретно човек, който да ухапят. Обикновено предпочитат други видове храни. Те няма да ухапят, защото човек ги е нападнал, вместо това ще се опитат да избягат.

Повечето ухапвания се случват, когато хлебарка открие остатъци от храна, прилепени към тялото на човека, когато спи.

Тези трохи най-често се намират по пръстите на ръце и крака. Ухапванията са доста болезнени и могат да се сравнят с огромен комар. След ухапване обикновено се препоръчва лечение, тъй като хлебарките предизвикват бактериална инфекция в тялото.

5. Преди обичали захарта, но сега я избягват

Хлебарките обичали захарта.

Организация за контрол на домашни любимци, през 80-те год. На миналия век, открила този факт. Изследователите забелязали, че разпръскването на захар в местообитанията на хлебарки ги кара да се откажат от всичко друго и да се придържат към сладкото изкушение. Откривателите обърнали този факт в своя полза, като поставили кристалите захари в примамки за хлебарки. Използвали и глюкоза с добавяне на инсектициди. Такава храна убивала хлебарките, когато влизали в домовете си.

Останалите хлебарки изяждали останките на умрелите, защото по-право са канибали и всеядни същества. Така, те също умирали, защото самите трупове, все още съдържали отрова. Това продължило, докато хлебарките разбрали, че захарта е опасна за съществуването им.

Скоро започнали да избягват приема на захар. Сетивата им бързо се адаптирали да определят сладката захар като нещо горчиво.

Много фирми за борба с вредителите, осъзнали това и заменили глюкозата с фруктоза, другата захар. Хлебарките научили и за този заместител и започнали и него да избягват.

Учените открили този удивителен превключвател за самозащита, преди много години. Това се случило, когато хлебарките за първи път показали способността си да намират сладкиши. Не след дълго, затвърдили отровните части на някои растения като горчиви. Това им умение за оцеляване, било потиснато генетично, за деня, в които започнали да живеят сред хората.

Източник: PREVENTA.BG